BLEACHING -DİŞ BEYAZLATMA

Her birimizin tıpkı ten rengimiz gibi kendimize özgü bir diş rengi vardır. Dişler ne kadar fırçalanıp temizlense de bu renk tonu klasik fırçalama yöntemleri ile değiştirilemez. Bu duruma ilaveten, zaman içerisinde de dişlerde bir miktar renk değişikliği meydana gelir. Bu renklenmeler iki nedenle olur;
1-çay, kahve, sigara, kola vb şeylerin bol tüketimi ile dişlerin minesi yüzeyinde oluşan renklenmeler
2-İç etkenler; burada söz konusu olan minenin altındaki dentin tabakasıdır. Dentin dişe asıl rengini veren yoğun ve opak bir tabakadır. Bu tabaka zamana ve yaşa bağlı olarak kalınlaşır. Mine tabakası ise aşınarak incelir. Bu durum dişlerin zamanla renklerinin daha da koyulaşmasına sebep olur. Bu renk değişimi fizyolojik bir hadisedir.

Dış etkenlerle oluşan renklenmeler diş hekimi tarafından temizlik patları ve parlatma pastaları ile parlatılarak kolayca giderilir. Ancak bu tip renklenmede, kişilerin market ve eczanelerde kullanılan çeşitli beyazlatıcı ve parlatıcı pasta ve tozları kullanımı , kontrolsüz kullanım sonucu dişin minesinde çizilme ve aşınmalara sebebiyet vereceğinden önerilmez.
Çeşitli dış-iç etkenlerle meydana gelen renklenmelerde diş rengini açmak için ise Bleaching (ağartma) işlemi önerilir. Hekim konrolünde oluşu ve seans sonunda direkt etki elde edilmesi nedenleriyle, kliniğimizde office bleaching uygulaması güvenle yapılmaktadır.
Bleaching işleminin sizin için uygun olup olmayacağını öğrenmek için lutfen dişhekiminize danışınız.